Hlas:Nesystémovou reformou vláda ohrozuje 1,5 mld. eur pre slovenských pacientov

Vláda dnes schválila legislatívu reformy nemocníc. Zoznam nemocníc, v ktorých sa majú rušiť akútne lôžka, však odložila až po komunálnych a župných voľbách, ktoré budú koncom roka 2022.
„Koalícia vie, že by v regiónoch, v ktorých bude rušiť akútne nemocničné oddelenia, stratila svojich starostov, primátorov či županov,“ povedal  podpredseda strany HLAS-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Richard Raši

Ak sa vláda zaviazala zrušiť vyše 10 000 akútnych lôžok a pretransformovať ich na chronické, bude sa to dotýkať najmä
okresných a regionálnych nemocníc. „Táto vláda sa v Pláne obnovy zaviazala do konca tohto roka prijať nielen legislatívu, ale aj zoznam nemocníc, ktoré majú byť transformované. Aby sme neohrozili čerpanie 1,5 mld. z plánu obnovy, vláda ho bude musieť zmeniť,“vysvetlil Richard Raši.


Vládou schválená reforma žiadnym spôsobom nereflektuje komplexný problém s dostupnosťou a sieťou ambulantnej starostlivosti. Podľa podpredsedníčky strany HLAS-SD Zuzany Dolinkovej je obsahom materiálu reformy len časť týkajúca sa všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých a pre deti a dorast.

„Nie je tam žiadna zmienka o špecialistoch. Preto tento chaotický materiál nemôže priniesť a neprinesie benefity v ceste pacienta v systéme,“ vyhlásila. Pacient nebude teda efektívne manažovaný od všeobecnej  ambulancie k špecialistovi a odtiaľ do nemocnice. „A preto tvrdím, že čerpanie peňazí z Plánu obnovy je vzhľadom na míľniky, ktoré si nezmyselne a nesystémovo stanovila Hegerova vláda, je vážne ohrozené,“ uzavrela a dodala, že táto vláda robí celú reformu úplne naopak.

Zuzana Dolinková

Tlačová správa strany HLAS: Nesystémovou reformou vláda ohrozuje 1,5 mld. eur pre
slovenských pacientov

Možno Vás bude zaujímať

Post A Comment For The Creator: tvotvsk

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *