Socialisti na strane zamestnancov U.S. Steel.

Socialisti na strane zamestnancov U.S. Steel. Ako jediní z politických zoskupení.

Niekoľkomesačný proces vyjednávania o kolektívnej zmluve medzi zamestnancami U.S. Steel Košice a manažmentom spoločnosti stále nie je na konci. Tento týždeň sa uskutočnilo ďalšie kolo vyjednávaní spolu so stretnutím zamestnancov. Podporu odborárom vyjadrilo ústami predsedu Artura Bekmatova politické hnutie Socialisti.sk.

Bekmatov sa stretol so zástupcami približne 9400 zamestnancov U.S. Steel v rámci unikátneho pochodu naprieč Slovenskom z Uble do Bratislavy, ktorý svojou formou a myšlienkami púta stále väčšiu pozornosť. Najvyšší predstaviteľ hnutia Socialisti.sk odovzdal predsedovi Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Jurajovi Vargovi písomné podporné stanovisko hnutia k snahe košických odborárov.

Vyjednávania v U.S. Steel sa naťahujú už takmer päť mesiacov. Ako nás informoval Juraj Varga, hlavnými prioritami odborárov vo vyjednávacom procese je udržanie pracovného času na úrovni 35,5 hodiny, pričom manažment pokračuje v snahách o navýšenie na 37,5 hodiny, a zvýšenie platu každého zo zamestnancov o 50 až 70 eur. Poukazujú pritom na neľahkú povahu práce, no zároveň jej výraznú efektivitu, stopercentnú produkciu a predajný profit spoločnosti. Varga pritom pripomína skutočnosť, že vlani sa dohodli na nulovom raste platov, čo bolo z ich strany výrazné gesto smerom k zamestnávateľovi v čase, keď sa fabrike, vzhľadom na vtedajší vývoj globálnej ekonomiky, veľmi nedarilo.

V prípade, že vyjednávania nebudú pokračovať želaným smerom v prospech pracujúcich, odborári sú pripravení buď začať s procesom prípravy štrajku alebo podať podnet na rozhodcovský proces, ktorého výsledok musia následne rešpektovať obidve strany. Momentálne sa skôr prikláňajú k prvej z možností. Situáciu budeme aj naďalej sledovať. (tg)

Celé video z U.S. Steel Košice nájdete tu:

Všetky videá z pochodu Socialistov naprieč Slovenskom nájdete tu: https://www.facebook.com/watch/2308634932743152/290530359495697

Tlačové oddelenie hnutia Socialisti.sk – Socialisti na strane zamestnancov U.S. Steel. Ako jediní z politických zoskupení.

Možno Vás bude zaujímať