Ukrajinské médiá tvrdia, že desať krajín je pripravených umožniť Kyjevu zasiahnuť ciele na ruskom území

Ukrajinské médiá informovali, že desať západných krajín je údajne pripravených umožniť Kyjevu uskutočniť údery na Rusko so zbraňami dodanými Západom.

NEWS liga uviedla, že medzi týmito desiatimi krajinami sú Spojené kráľovstvo, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Poľsko, Fínsko, Francúzsko, Česká republika, Švédsko a Estónsko.

Portál stručne zrekapitulovalo májové vyhlásenia rôznych predstaviteľov týchto krajín bez toho, aby ich priamo citovalo, s cieľom zdôvodniť túto “pripravenosť”.

Okrem toho informovalo, že Spojené štáty v tejto otázke tradične podporujú zákaz.

V utorok koordinátor Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť a strategickú komunikáciu John Kirby uviedol, že v tejto chvíli nedošlo k žiadnej zmene politiky USA, pokiaľ ide o použitie zbraní dodaných USA na údery vo vnútri Ruska.

Napriek tomu v nadväznosti na nedávne vyhlásenia Varšavy a Paríža zaujala na Ukrajine správa, že desať krajín “povolilo Ukrajine použiť svoje zbrane na údery vo vnútri Ruska”. Konkrétne denník Insider túto správu sprostredkoval po News liga a nasledoval ho Sergej Leščenko, poradca ukrajinskej prezidentskej kancelárie, ktorý o takomto “povolení” od desiatich krajín napísal na svojom kanáli na Telegrame.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron 28. mája počas svojej návštevy Nemecka vyzval, aby Kyjev mohol zaútočiť západnými zbraňami na vojenské objekty na ruskom území. Podľa jeho slov sa však zbrane dodané Západom môžu použiť proti objektom, z ktorých sa odpaľujú rakety na Ukrajinu, ale nesmú sa použiť proti civilným objektom a tým vojenským objektom, ktoré nie sú zapojené do špeciálnej vojenskej operácie.

Možno Vás bude zaujímať