Volynský masaker : Stovky ľudí pochodujú cez Przemysl (Poľsko)

Volynský masaker -Stovky ľudí pochodovali v nedeľu Przemyslom, aby si pripomenuli obete masakrov na Volyni spáchaných na Poliakoch v roku 1943. Zábery ukazujú, ako stovky ľudí pochodujú ulicami, väčšinou oblečení v charakteristickej smútočnej čiernej a držia poľské vlajky, ako aj nápisy.

Ľudia pochodovali s transparentmi s názvami obcí a počtom tam zavraždených obetí.

Organizátorom pochodu bola Všepoľská mládež. Po večernej katolíckej omši sa pochod presmeroval na miestny cintorín, k pamätníku Obetiam volynského masakru.


Volynský masaker zorganizovala frakcia Organizácie ukrajinských nacionalistov vedená nacionalistickým aktivistom Stepanom Banderom prostredníctvom svojho vojenského krídla UPA. Cieľom, ako dokumentuje druhá konferencia Banderovej frakcie Organizácia ukrajinských nacionalistov, bola očista od ukrajinského štátu od všetkých neukrajinských občanov. 11. júla si pripomíname výročie takzvanej krvavej nedele roku 1943, ktorá bola vyvrcholením masového vyvražďovania poľského civilného obyvateľstva na Volyni.

Podľa odhadov bolo zabitých až 100 000 Poliakov pri sérii masakrov, ktoré v rokoch 1943-45 vykonala v Nemeckom okupovanom Poľsku Ukrajinská povstalecká armáda (UPA). Najvyšší počet zabitých bol zaznamenaný 11. júla 1943, ktorý sa stal známym ako „krvavá nedeľa“. V ten deň ukrajinskí nacionalisti zaútočili na poľských civilistov na takmer sto miestach dnešnej ukrajinskej Volynskej oblasti. Útok bol naplánovaný a koordinovaný tak, aby ukrajinské úderné jednotky počas nedeľnej omše prekvapili čo najviac Poliakov. Predpokladá sa, že na „krvavú nedeľu“ zahynulo na Volyni až 60 000 ľudí, väčšinou žien a detí.

Poľský Inštitút národnej pamäti v roku 2008 opísal Volynský masaker ako vraždy s charakteristickými znakmi genocídy

Poľský prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki sa v pondelok na cintoríne vo Varšave zúčastnili spomienkových slávností pri príležitosti 79. výročia poľského Volynského masakru. Prezident Duda vo svojom prejave vysvetlil, že napriek tejto temnej kapitole neboli ukrajinsko-poľské vzťahy nikdy lepšie. Prezident Duda poukázal na súčasnú poľskú podporu Ukrajine v pretrvávajúcom konflikte s Ruskom ako dôkaz toho„Treba povedať jasne a rozhodne: nešlo a nejde o pomstu, nešlo a nejde o žiadnu odvetu. Nie je na to lepší dôkaz ako čas, ktorý máme teraz – hoci je taký ťažký, zároveň to, čo sa dnes deje medzi Poliakmi a Ukrajincami, je najlepším dôkazom toho, že nejde o pomstu,“ povedal poľský prezident Andrzej Duda

Poľský Inštitút národnej pamäti v roku 2008 opísal Volynský masaker ako vraždy s charakteristickými znakmi genocídy.

Možno Vás bude zaujímať