Minister Raši na rokovaniach v Budapešti: Cezhraničná spolupráca je základným kameňom európskej integrácie a je životne dôležitá pre uvoľnenie plného potenciálu našich regiónov
- “NIE MY, ALE VY PREKRÚCATE HISTÓRIU O SNP” PREČO SA TU STAVAJÚ “OSLAVNÉ” BUSTY AMERICKÝM VOJAKOM? - 4 novembra, 2024 13:45
- ZÁPAD S OBAVAMI SLEDUJE DIANIE V KAZANI. PRINESIE SAMIT BRICS ĎALŚÍ ÚDER PRE USA A JEJ SPOJENCOV? - 22 októbra, 2024 14:16
- Parlament schválil Ukrajine pôžičku krytú ruskými aktívami do 35 miliárd eur - 22 októbra, 2024 14:05
Budapešť, 16. január 2024 – Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši dnes rokoval o zahraničnej spolupráci ako súčasť slovenskej delegácie premiéra Róberta Fica. V Budapešti sa stretli s maďarským premiérom Viktorom Orbánom aj prezidentkou Katalin Novák.
„Dobré vzťahy s našimi susedmi sú pre nás veľmi dôležité. Výnimkou nie je ani Maďarsko, s ktorým ako krajina zdieľame po generácie spoločné dejiny, tradície či kultúru. To doviedlo oba naše národy k podobným záujmom a výzvam,“ povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.
Pre ministra investícií bola na dnešnom rokovaní dôležitou najmä oblasť cezhraničnej spolupráce v rámci eurofondového programu Interreg. Potvrdením obojstranne výhodnej priateľskej spolupráce po podrobnom zhodnotení všetkých navrhovaných projektov, komunikácii so samosprávami ako aj po doplnení návrhov za slovenskú stranu bude Memorandum o porozumení medzi vládou Slovenska a Maďarska.
„Keďže všetky prihraničné oblasti sú vstupnou bránou do našej krajiny, rozvoj týchto území má byť v strategickom záujme územia, miestnej a regionálnej samosprávy ako aj celého Slovenska. Rozvoj regiónov je prioritou nášho ministerstva, preto pri príprave tohto memoranda preberieme koordinačnú úlohu a v spolupráci so samosprávami navrhneme spoločné projekty, ktoré by mohli byť jeho súčasťou,“ uviedol Richard Raši.
Programy cezhraničnej spolupráce Interreg sú dôležité pri podpore rastu, stability a sociálneho zabezpečenia v pohraničnom regióne. „Kľúčovým faktorom úspechu slovensko-maďarského programu je vynikajúci profesionálny prístup na oboch stranách hranice. Cezhraničná spolupráca je základným kameňom európskej integrácie a je životne dôležitá pre uvoľnenie plného potenciálu našich regiónov. Aby sme sa uistili, že z tohto partnerstva budú mať prospech všetci, musíme pokračovať v práci na tom, aby sme z neho vyťažili maximum pre všetkých zúčastnených,“ doplnil Raši.
Keďže tieto investície sa stali spoločným príbehom úspechu, slúžia súčasne záujmom komunít v pohraničí, prispievajú k ďalšiemu hospodárskemu rozvoju oboch krajín a posilňujú našu spoluprácu, príprava ďalších spoločných investícií na hranici oboch krajín je samozrejmosťou aj v novom programovom období. Dôležité bude zamerať sa na dosiahnutie našich spoločných cieľov v oblastiach ako je environmentálna, sociálna a inštitucionálna spolupráca.