Keď sa Novembrom 89 prikrývajú tí, ktorí mali vtedy sotva 8 rokov

November 1989… Áno. Bol to zlomový okamih, keď k nám v novembri 1989 zavanula Sloboda. V Bode zlomu nikto nevedel ako sa to celé skončí. Koho zavrú, koho vyhodia z práce, koho budú roky prenasledovať ako za čias normalizácie.

Bolo treba zozbierať všetku odvahu aby človek verejne vystúpil a povedal svoj názor bez obáv o svoju budúcnosť.  Napriek tomu hlas ľudu znel unisono.  A bol neuveriteľne silný. A ľudia si svoje slová plne uvedomovali a vážili.

Aj v tom obrovskom nadšení sme museli Slobodu na niečom postaviť. Ukázali sme svetu, že taká vzácnosť ako sloboda sa dá uchopiť rozumne s odvahou a aj bez krviprelievania.  Ukázali sme, že ju vieme postaviť nielen na celonárodnom nadšení, ale na tradičných a pevných hodnotách súdržnosti, zodpovednosti, hrdosti, empatii, úcte, rešpekte a tolerancii…

Pre toto všetko a z úcty k Novembru 1989 musím povedať, že slová ministra obrany J. Naďa o konečnom „údajnom“ dosiahnutí slobody a demokracie vo voľbách roku 2020 – sú obyčajným pokrytectvom, primitívnym zneužitím a pokrivením historickej pravdy. 

Vládnu funkciu nemôže zastávať človek s takou absenciou elementárnych vedomosti o historických míľnikoch slovenského a českého národa. Ibaže by si pomýlil dobu a niekdajšiu vedúcu úlohu komunistickej strany  preniesol do súčasnosti a na svoje hnutie náhodne zoskupených jedincov.

Človek, ktorý mal v 89 –tom sotva  8 rokov by si mal veci poriadne doštudovať. A mal by prehovoriť o slobode a demokracii až po dôkladnom uvážení. Aby nestratil tvár pred tými, ktorí to všetko osobne zažili, priložili ruku k víťazstvu slobody a majú to celé hlboko v pamäti.

Alebo ešte lepšie – mal by radšej skromne a pokorne Mlčať.

Možno Vás bude zaujímať