“Dnes sa k našej štátnosti hlásia oportunisti a ľudia, ktorí pri vzniku Slovenskej republiky vystupovali proti nej” – uvádza podpredseda SNS Zdenko Čambal

AUTOR: Zdenko Čambal, podpredseda SNS

Prvým pracovným dňom sme vstúpili do nového roka. Prajem Vám všetkým pevné zdravie a uvedomujem si, že práve od neho sa odvíja možnosť mať pocit radosti a šťastia. Nech sa Vám darí v práci! Verím, že láska kvitne v každom veku a zaslúžia si ju rovnako mladí ľudia, ako tí starší, či už v podobe obdivných pohľadov vnúčat alebo porozumenia ľudí, ktorí chcú vstúpiť do manželstva. Keby sme si ctili základné hodnoty, ako je úcta jedného človeka k druhému, mali pochopenie pre sny a plány susedov a živili plameň vzájomného pochopenia v našich vzťahoch, asi by nedochádzalo k hádkam, urážkam a dokonca i k vojnám.

Zdenko Čambal, podpredseda SNS

Nehovorím to zbytočne. Hovorím to preto, že dnes sa k našej štátnosti hlásia oportunisti a ľudia, ktorí pri vzniku Slovenskej republiky vystupovali proti nej. Dnes majú plné ústa slovenských národných tradícií ľudia, ktorí vynikali bezbrehým liberalizmom. Dnes sa obávajú dôsledkov vojny na Ukrajine politici, ktorí uprednostňovali razantné riešenia pred diplomaciou. Ak má niekto právo oslavovať samostatnú Slovenskú republiku a našu štátnosť, sú to práve občania, na ktorých dnešná vláda v demisii nikdy nebrala ohľad. Počúvame príhovory politikov, ktorí nikdy nemali šancu stať sa štátnikmi. Počúvame prázdne reči o demokracii, ktorá nikdy za ostatné tri roky nebola naplnená.

Nemáme čo oslavovať, okrem samotného výročia. To výročie je hrdé. Na ľudí, ktorí o tomto výročí dnes rečnia, však hrdí nie sme. Preto bude referendum. Preto budú predčasné voľby. Tento štát opäť musí patriť všetkým ľuďom, ktorí sa na Slovensku cítia doma. Starým, ktorí si dnes sotva môžu dovoliť prežiť, mladým, ktorí si nemôžu dovoliť hypotéku na vlastné bývanie. Tento štát musí patriť rodinám, ktorým boli sľubované nájomné byty a efektívne zdravotníctvo. Opak je pravdou.

Tak čo vlastne oslavujeme?

Potrebujeme mier, prácu, vzdelanie a istotu. Kto dnes v tomto štáte má pocit bezpečia? Kde skončili tí, ktorí sa posmievali z národných, sociálnych a demokratických ideálov? Všetci občania tejto republiky si zaslúžia pokoj, stabilitu a pocit, že budúcnosť bude lepšia ako to, čo zažívajú dnes.

Zdenko Čambal, podpredseda SNS

Možno Vás bude zaujímať