Kosovo je Srbsko!

KOSOVO, KTORÉ SLOVENSKÁ REPUBLIKA NEUZNÁVA, CHCE PODĽA SRBSKÉHO PREZIDENTA POŽIADAŤ O PRIJATIE DO EURÓPSKEJ ÚNIE!

V južnej srbskej provincii Kosovo, z ktorej si západ protiprávne vytvoril svoj protektorát a kde dovolil tamojším Albáncom protiprávne vyhlásiť nezávislosť, sa v uplynulých mesiacoch intenzívne stupňuje nátlak na tamojších Srbov. Srbi musia bojovať o vlastné evidenčné značky na autách, sú im zatvárané prechody a obmedzovaná sloboda ich pohybu. To všetko napriek textu Bruselskej dohody o normalizácii vzťahov, ktorú podpísali Srbsko a zástupcovia tzv. kosovskej vlády v roku 2013 a ktorú sa tzv. kosovská vláda rozhodla ignorovať. Keďže nátlak na Srbov v Kosove sa v posledných mesiacoch stále stupňuje, obrátil sa včera večer srbský prezident Aleksandar Vučić smerom k občanom, aby ich informoval o situácii a o krokoch vlády v súvislosti s tým, že tzv. kosovská vláda ignoruje všetky dohody.

Zaujímavá je v tomto smere tiež informácia srbského prezidenta, ktorá sa dotýka aj priamo Slovenska. Podľa informácií, ktoré srbský prezident má, chce tzv. kosovská vláda požiadať 15. decembra 2022 o prijatie do Európskej únie. Takáto žiadosť je však v rozpore s článkom 49 Zmluvy o Európskej únii, podľa ktorej o členstvo v EÚ môže požiadať len európsky štát. Je potrebné zdôrazniť, že tzv. Kosovo nie je štát, ako štát ho neuznáva ani väčšina krajín sveta, ako samostatný štát ho neuznáva ani Slovenská republika a ďalšie štyri krajiny Európskej únie (Španielsko, Rumunsko, Grécko, Cyprus). Srbský prezident oznámil, že v tejto súvislosti sa obrátil listom práve na prezidentov týchto piatich štátov a medzi iným spomenul aj Zuzanu Čaputovú.

Tu treba zdôrazniť jedno a to najdôležitejšie, Slovenská republika tzv. Kosovo ako samostatný štát neuznáva! Naopak, Slovenská republika zdôrazňuje princíp nedotknuteľnosti hraníc a územnej celistvosti, ktorý bol zo strany tzv. Kosova a jeho západných medzinárodných protektorov porušený! Nejdem hovoriť o tom, že práve v prípade Kosova spôsobil západ ako prvý porušenie tohto všeobecného pravidla medzinárodného práva a dnes rozprávajú západní politici o tom, že nedotknuteľnosť hraníc a územnú celistvosť treba dodržiavať. Slovenská národná strana vždy stála na strane Srbska a presadzovala princíp nedotknuteľnosti jeho hraníc, čo je dodnes aj oficiálnym principiálnym stanoviskom Slovenskej republiky a čo ako oficiálny postoj potvrdil aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, ktorý v roku 2018 ako predseda NR SR vystúpil v srbskom parlamente a zdôraznil, že Slovenská republika jednoznačne a principiálne podporuje územnú integritu Srbska!

Je z môjho pohľadu otázne, aký postoj k tejto otázke zaujme Zuzana Čaputová s jej prozápadnými postojmi, navyše ak nemá problém s takou vecou, ako je prevzatie ceny Madelaine Albrigtovej.

Osobne som presvedčená, že Slovenská republika musí aj v tomto prípade presadiť svoj principiálny postoj a v súlade platnými pravidlami medzinárodného práva celkom jednoznačne a nespochybniteľne podporiť oprávnené požiadavky Srbska!

KOSOVO JE SRBSKO!

ZA SLOVENSKO!

Možno Vás bude zaujímať